Газдата на Панатинаикос осум месеци не смее да влезе во сала!

На сопственикот на кошаркарскиот клуб Панатинаикос, Димитрис Јанакопулос, грчкиот суд му изрече забрана за присуство на натпревари во националната лига во траење од осум месеци и парична казна од 35.000 евра за „дејствија и изјави кои претставуваат клевета на спортот“. Поради истата причина, клубот Панатинаикос е казнет со 50.000 евра.

Станува збор за постапките на Јанакопулос во петтиот натпревар од финалната серија на грчката лига, во кој Панатинаикос го победи Олимпијакос и ја освои шампионската титула.

Јанакопулос, кој беше во арената и покрај тоа што претходно доби тримесечна суспензија (што беше под жалба), постојано им се обраќаше на судиите во текот на натпреварот и викаше по нив додека одеа кон соблекувалната по натпреварот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО