Ферари во „црвено-сини“ бои на ГН на Мајами

Ферари го претстави новиот изглед на болидот со кој ќе се појави на трката за Големата награда (ГН) на Мајами во САД. Станува збор за комбинација на црвена и сина боја како почит кон историските бои, Азуро Ла Плата (Azzurro La Plata) и Азуро Дино (Azzurro Dino).

Овој потег означува значаен момент во прославата на 70-те години на Ферари во Северна Америка, оживувајќи го богатото наследство на иновации и тркачки дух. Сината боја која ќе биде воочлива на болидот СФ-24, ги оживува нијансите кои некогаш беа вообичаена глетка во Маранело и отсуствуваа околу 50 години.

Интересно е што воведувањето на сината боја на Ферари се совпаѓа со почнувањето на клучното партнерство со ХП, што резултира со ребрендирање на тимот во Скудерија Ферари ХП (Scuderia Ferrari HP).

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО