Ерлинг Халанд близу до нов рекордот по хет-трикот против Косово

Ерлинг Халанд се доближи до рекордот според постигнати голови за норвешката репрезентација по пријателскиот натпревар против Косово. Фудбалерот на Манчестер Сити му донесе успех на својот тим со 3:0 реализирајќи хет-трик.

Напаѓачот го отвори резултатот во Осло во 15. минута, во 70-та минута го постигна вториот гол, а во 75. го постави конечниот резултат.

 

Ерлинг Халанд сега има 30 гола на 32 натпревари за норвешката репрезентација. На 23-годишниот напаѓач му недостасуваат уште 3 гола да стане најдобар стрелец на сите времиња во историјата на неговиот национален тим.

Во моментов рекордот му припаѓа на Хорген Јуве, кој играше за тимот во периодот 1928 – 1937 година. Фудбалерот има 33 гола на 45 натпревари за националниот тим.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО