Ејтон за „натпреварот на животот“ против Шпанците: „Поважен од финалето во НБА“

Бахамскиот кошаркар Диандре Ејтон и неговите соиграчи имаат историска можност да се пласираат на Олимписките игри во Париз.

За таа цел потребна им е само уште една победа, во финалето на турнирот во Валенсија против домаќинот Шпанија, што секако ќе биде најтешкиот можен предизвик за островската репрезентација.

Во полуфиналето Бахамите го совладаа Либан со 89:72, а Шпанците многу потешко ја победија Финска – 81:74.

Финска беше на прагот на сензација – Шпанија едвај се пласираше во финалето

А од овој турнир, како и од останатите три, само една селекција оди во Париз.

Ова е навистина голема работа“, изјави по мечот Ејтон, најдобриот, најефикасниот играч на Бахамите со 24 поени и 15 скока.

– Ова е поголемо од кое било финале на Западната конференција во НБА, бидејќи се борите за својата земја, а има момци како нас кои не се платени за да го направат ова, рече центарот на Портланд, кој има просек од 20,3 поени и 11 скока. по натпревар во квалификациите.

Ејтон, да потсетиме, беше учесник во финалето на НБА во 2021 година со Феникс, а потоа беше поразен од Бакс.

Сега, тој чувствува дека место со Бахамите на Олимпијадата би било поголемо од се, од кој било резултат што го постигнал на клупско ниво.

Натпреварот меѓу Шпанија и Бахамите се игра во недела од 20:30 часот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО