Турците во Холандија направија хаос по натпреварот: брутална тепачка, полицијата опсипана со огномет

Навивачите на репрезентацијата на Турција и Холандија физички се пресметаа на улиците на Германија и Холандија по четвртфиналниот натпревар на Европското првенство.

Холанѓаните го обезбедија пласманот во полуфиналето по големиот пресврт во вториот дел и два гола за кратко.

Резултатот беше 2:1, а турските навивачи разочарани го напуштија стадионот во Берлин.

За жал, кога на улиците на главниот град на Германија се сретнаа големи групи навивачи, дојде до судири.

Турските навивачи очигледно тешко го прифатија поразот откако нивниот тим имаше предност на полувремето, а со евентуални провокации од другата страна, јасно е дека инцидентот лесно се случи.

Посериозно беше во Холандија, најжестоко, изгледа, во Ајндховен, каде во судир меѓу навивачите на двете репрезентации летаа столчиња.

На социјалните мрежи се појавија видеа од нивната тепачка, а како што пренесува холандскиот „omroepwest.nl“, полицијата и воената полиција морале да реагираат во Хаг.

Полицијата за немири и Кралската воена полиција ја извршија рацијата околу полноќ.

– Доста е, оди дома, отсели се, или ќе се употреби сила, извика еден офицер.

По нападот, на патот постојано доаѓаа нови луѓе.

– Игра на мачка и глушец, ја нарече еден репортер од споменатиот портал. Само околу 00:45 часот мирот полека се врати во Хаг.

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО