Доминик Шобошлаи од Унгарија е најмлад капитен во историјата на Европските првенства 

Денес беше одигран мечот меѓу Унгарија и Швајцарија , а унгарскиот играч за врска Доминик Шобошлаи го предводеше својот тим во натпреварот со капитенската лента, со што стана најмладиот капитен во историјата на ЕУРО шампионатите. Ова го потврди официјалниот сајт на УЕФА .

Со само 23 години, поранешниот играч на РБ Лајпциг стана најмладиот капитен на тимот во 64-годишната историја на европските првенства.На крајот натпреварот го доби селекцијата на Швајцарија со 3:1.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО