Домаќинот, САД елиминирани од Копа Америка

Фудбалерите на Уругвај минимално ги победија САД, во 3.коло од групата Ц, на Копа Америка, со 1:0 со голот на дефанзивецот, Матиас Оливеира. Овој пораз значеше и елиминација на домаќинот, САД, од турнирот.

Уругвај го освои првото место во групата, со девет бода, пред Панама (шест), САД (четири) и Боливија (брз бодови). Во четвртфиналето Уругвај ќе игра против репрезентацијата која ќе го освои второто место во групата Д, Бразил или Колумбија.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО