Доаѓа ли до пресврт меѓу Лапорта и Чави: Го прашав колкави се шансите за пресврт…

Жоан Лапорта во своето последно интервју за „Мундо Депортиво“ истакна дека жали за одлуката на Чави Ернандез да замине од клубот на крајот од сезоната и истакна дека се надева дека ќе ја промени одлуката до летото.

– Му реков на Чави дека сите тренери посакуваат трансфер во Барселона, но дека не сакаме да размислуваме за други додека е тој тука и му реков дека ја почитуваме неговата одлука.

– Како што реков и претходно, зборувавме со Чави и му дадовме до знаење дека сакаме тој да остане, му реков дека овде секогаш ќе има притисок, но дека тој е добредојден да остане и понатаму. Го прашав колкави се шансите за да ја смени одлуката, но тој повторно зборуваше за тоа дека заминува на крајот од сезоната, дека така сме се договориле, порача Лапорта.

Каква и да биде сезоната за Барселона, скоро извесно е дека Чави заминува и дека неговата одлука е непоколеблива.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО