Де Брујне: Имам многу пари, но ако ми понудат апсурдна сума, ќе го напуштам Сити!

Пред почетокот на летниот преоден рок, се’ повеќе се пишува дека ерата на Кевин Де Брујне на „Етихад“ наскоро би можела да заврши. Фантастичниот, 33-годишен Белгиец многумина го сметаат за најдобар играч на Сити во последните неколку сезони.

Под водство на Пеп Гвардиола, Де Брујне освои се’ и се претвори во еден од најдобрите играчи од средниот ред во Премиер лигата на сите времиња.

Неговиот договор со Сити истекува во летото 2025 година, а саудиските клубови сакаат да ја искористат таа ситуација. Според Трансфермаркт, Де Брујне вреди 60 милиони евра на пазарот, што значи дека за играч со таков квалитет тешко е да се очекува дека Саудијците ќе добијат попуст.

За Белгиецот ќе треба да се плати големо обештетување, а трошоците за неговиот договор би биле уште поголеми. Во Сити тој заработува околу 21 милион евра по сезона.

Во интервју за ХЛН Де Брујне зборуваше за потенцијално заминување и не криеше дека голема понуда ми можела да го оддалечи од Англија.

– Дали ќе останам во Сити? Тоа е опција… Имам прочитано многу наслови за трансфер во Саудиска Арабија, но јас не сум разговарал за тоа со никого. Ако добијам добра понуда, тогаш се’ е можно, но јас никогаш не сум кажал дека сакам да заминам.

Имам повеќе од доволно пари. Но, ако ми понудат некоја апсурдна сума, тогаш ќе морам да размислувам и за моето семејство, за роднините, внуците, правнуците, па и за моите пријатели, вели Де Брујне.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО