Челси тајно го назначил новиот менаџер?

Италијанецот Енцо Мареска, кој по ланското испаѓање експресно го врати Лестер во Премиер лигата, ќе биде новиот менаџер на Челси, пишуваат денеска британските медиуми.

Според „Дејли телеграф“, 44-годишниот Мареска бил назначен на таа функција доцна синоќа со договор на пет години и со опција за продолжување на уште една година. Мареска до лани му беше асистент на Пеп Гвардиола во Манчестер сити.

Мареска, поранешен играч од средниот ред на Јувентус, Севилја и Олимпијакос, ќе биде четвртиот менаџер ангажиран откако Тод Бели и неговиот конзорциум инвеститори „БлуКо“ го купија лондонскиот клуб, по Томас Тухел, Грем Потер и Маурицио Покетино.

Аргентинецот Покетино по само една година го напушти клубот од „Стемфорд бриџ“ со кој го освои шестото место во првенството.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО