ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

(Видео) 100 дена до започнувањето на ЗОИ

Со обележувањето на 100 дена до Зимските олимписки игри, Еуроспорт го објави првиот во низата кратки филмови од серијата Sport Explainer. Започнуваме со скелетон. 60 секундното видео од кое застанува здивот е поделено на три дела- бодување, основи и броеви-...

Готово е: Најдобриот заминува во пензија!

Најдобриот скијач во историјата Боде Милер одлучи да стави крај на својата професионална кариера. Неодамна тој го прослави својот 40. роденден, а последната трка ја возеше пред 2,5 години. Постојано се навестуваше дека ќе се врати на патеките, но тоа...

Свирежи, пукнати аркади, кавга… Џошуа ја одбрани титулата (ВИДЕО)

Британскиот боксер Ентони Џошуа ја одбрани титулата во супертешка категорија во верзиите ВБА, ИБФ и ИБО откако синоќа во Кардиф го победи Карлос Такам пред 75 илјади гледачи. https://www.youtube.com/watch?v=zygFp3EzZ0I Французинот доби шанса да се бори поради повредата на Кубрат Пулев иако...

Најголемата „местенка“ во историјата на боксот: Мејведер и Мекгрегор ги измамија сите!?

Најскапиот боречки спектакл на сите времиња, боксерскиот меч помеѓу Флојд Мејведер и Конор Мекгрегор бил голема „местенка“. Така барем тврди славниот коментатор и боксерски стручњак, Џим Лемпли, член на боксерската Куќа на славните. Имено, стручниот коментатор смета дека е повеќе...

Јусеин Болт се договори: Најбрзиот човек на светот започнува фудбалска кариера, веќе има и...

Јусеин Болт не крие дека сака да се испроба во фудбалот. Добива шанса од голем клуб, сега останува на него да се докаже. Работите по се изгледа се договорени, Болт ќе пристигне на проба. Јамајканецот доби повик да си ја...

ОФИЦИЈАЛНО: Играњето околу шипка стана спорт, можеби и олимписки

Играњето околу шипка и официјално стана спорт кој има тенденции во иднина да се избори и како норма на Олимписките игри. Најзаслужна за ова е Кејти Коутс која после 11 години борба успеа да се избори оваа дисциплина да влезе...

Спартанците ги дознаа противниците за квалификациите за Европското првенство

Македонската одбојкарска репрезентација денеска на ждрепката ги дозна противниците за престојните квалификации за Европското првенство. Европското првенство во 2019. година ќе се одржи во четири земји - Франција, Словенија, Белгија и Холандија. Ждрепката за квалификациите се одржа денеска во Луксембург,...

ФОТО: Новата спринтерска надеж на Мекeдонија, Кузма плени со својата убавина

Македонија нема премногу богата историја во атлетиката, па така и изостануваат добрите резултати. Но во последните неколку години се појави нов бран на македонски атлетичари кои влеват малку надеж за подобро утре во овој спорт. Една од нив е и...

МАКПЕТРОЛКИТЕ ПРВИОТ ДЕН ИМАА ГОЛЕМИ ШАНСИ ЗА МЕДАЛ

ПЕТТО МЕСТО ЗА МОНИКА СТЕФАНОВСКА Првиот ден од натпреварите во Австрија, Макпетролките се најуспешни од Македонската експедиција на 24 спортисти. Бошко Заборски тренерот на Макпетрол известува од Салзбург дека: Каратистката на Макпетрол, Моника Стефановска -68 кг, е најдобро пласирана Македонска каратистка на...

Е ова е подвиг – на 40 години стана шампион на Балканот во маратон

Во склоп на 26. издание на маратонот во Загреб кој се одржа вчера се трчаше и за првак на Балканот. Во конкуренција помеѓу претставниците од 17 држави, беше и Македонија, а интересно нов шампион кај дамите е Србинката Оливера Јевтиќ...