ОСТАНАТО - страница 14

Гут-Бехрами може да го повтори подвигот на Шифрин

Швајцарката Лара Гут-Бехрами денеска ја забелeжа четвртата победа во низа сезонава, на скратениот спуст во Кран Монтана во рамките на Светскиот куп (С...

Брзо лизгање: Во ист ден трипати соборуван светскиот рекорд!

Дури три репрезентации, Канада, Холандија и Норвешка го соборија седумгодишниот светски рекорд во машки екипен спринт на Светското првенство (СП) во б...

Славна американска спортистка загина во лавина на Косово

Легендарната американска скијачка Кетрин Ригби (54) го загуби животот во лавина на Косово и Метохија. Несреќата се случила во областа Орлово гнездо во...

Италија и Хрватска ќе се борат за светската титула во ватерполо

Ватерполо репрезентациите на Италија и Хрватска ќе се борат за златниот медал на Светското првенство во Доха. Италија во полуфиналето ја победи Шпаниј...

Двократниот светски првак во фрлање ѓуле оди во пензија

Поранешниот двократен светски шампион во фрлање ѓуле, 33-годишниот Германец Давид Шторл ја заврши својата кариера. Шторл официјално ќе се збогува в пе...

Кузмановска: Мечувањето во Македонија има добра перспектива

Селекторот на репрезентацијата на Македонија во мечување, Билјана Кузмановска, во гостувањето на програмата на Спортско радио 90,3 ФМ, рече дека е зад...

Рељиќ освои сребро во Турција

Најдобрaта млада спортистка на Македонија за 2023 година, Милијана Рељиќ го освои сребрениот медал на едно од најсилните натпреварувања во таеквондо, ...

Комплетирани полуфиналните двојки на СП во ватерполо

Репрезентацијата на Франција е последниот полуфиналист на Светското првенство во ватерполо, откако вечерва извојува сензационална победа над Унгарија ...

Ласицкиене планира да има дете откако ќе го напушти спортот.

Олимписката шампионка во скок во височина, Марија Лисицкиене, откри што планира откако ќе се повлече од ателтиката. „Семејството е многу важно. На ...

ВАДА продолжува со истрага за руските спортисти

Повеќе од 400 случаи на допинг против руски спортисти се затворени без обвинение. Тоа го објави „Р-Спорт“, повикувајќи се на АРД и доверлив извештај...
НАЈНОВО