Category: ФУДБАЛ

Борусија во мечот за титулата влегува без најдобриот играч

Тренерот на водечкиот тим на германскиот фудбалски шампионат Борусија од Дортмунд, Един Терзиќ, денес изјави дека настапот на англискиот репрезентативец Џуд Белингам, кој се мачи со повреда на коленото, на саботниот натпревар против Мајнц во последното коло од Бундеслигата во кој Борусија би можела да ја освои првата титула по 11 години и понатаму е […]

Шевченко со свој став за Пиоли и за евентуалното заминување на Леао

Андриј Шевченко кој во минатото го носеше дресот на Милан, смета дека Пиоли треба да остане кормилар на „црвено-црните“, бидејки смета дека под негова команда, Милан бележи прогрес во резултатите. Минатата сезона беа шампиони во Серија А, а сезонава дојдоа до полуфиналето од ЛШ, каде беа елиминирани од Интер во двомечот. „Тоа беше тежок резултат […]

Познати двојките во баражите за комплетирање на ВМФЛ

Денеска во Фудбалската федерација на Македонија, беше оддржана жрепката за бараж натпреварите за екипите кои треба да влезат во Втората македонска фудбалска лига за идната сезона. Актуелниот второлигаш Тетекс ќе се соочи против Осогово, тимот на Башкими ќе игра против Влазрими, додека Вардар Неготино, ќе се соочи против составот на Новаци. Натпреварите се закажани за […]

Проблеми во „рајот“: Инѕаги имал расправија со својот фудбалер, ќе го прати ли на „ладење“ за ЛШ финалето?

Един Џеко беше бесен на својот тренер Инѕаги откако реши да го замени во финалето од Купотна Италија против Фиорентина. Тој на излегување размени одредени зборови со тренерот Симоне Инѕаги, но сега медиумите шпекулираат дека таа нивна расправија имала втора епизода по тој натпревар и дека сега постои реална можност Џеко дури и да не […]

Саутгејт го повика Мегваер за мечот со Македонија, но тврди: Оваа ситуација не може вака засекогаш

Наскоро следуваат квалификациите за ЕП2024 година, а селекторот на Англија, Герет Саутгејт, зборуваше за ситуацијата со Хари Мегваер, кој е повикан во репрезентацијата за мечевите со Малта и Македонија во рамки на групата Ц. Дефанзивецот на Јунајтед оваа сезона само седум пати стартуваше, а тоа е нешто што не му се допаѓа на Саутгејт, па […]

Миовски дефинитивно повреден – оваа вест доаѓа во најлош момент за репрезентацијата

Сезоната за Бојан Миовски и дефинитивно е завршена, откако тоа го потврди македонскиот интернационалец на социјалните мрежи. Миовски мораше да биде заменет откако врз него остро стартуваше гостинскиот фудбалер Смол, па не беше извесно дали станува збор за нешто потешка повреда. Според информациите, по фаулот, кај Миовски настрадал глуждот на левата нога, но иако нема […]

Маунт подготвен да каже збогум на „Стемфорд Бриџ“: Ривалот на Челси го пазарил веќе?

Мејсон Маунт на кого му предвидуваа дека ќе биде идниот Френк Лампард во Челси, не сака да го продолжи договорот со клубот од Лондон. Англискиот фудбалер ова лето скоро сигурно ќе го напушти „Стемфорд Бриџ“, откако одбил да потпише нов договор и на тој начин дал сигнал дека сака да го менува клубот. Многумина на […]

Готово е: Анчелоти го потврди првиот летен трансфер на Реал Мадрид.

Рeл Мадрид го победи Рајо Ваљекано со 2:1 со головите на Карим Бензема и Родриго во 36. коло од шпанската Ла Лига а тренерот на Реал, Карло Анчелоти по натпреварот го потврди трансферот на Фран Гарсија (23) од Рајо во Мадрид. “Фран Гарсија е лево страничен играч кој има многу енергија. Тој е многу брз […]

ПСЖ го носи еден од најталентираните играчи за врска во Европа за 60 милиони евра?

Пoртугалските медиуми пренесуваат дека ПСЖ за 60 милиони евра ќе го доведе Мануел Угарте (22) од Спортинг Лисабон. Станува збор за уругвајскиот играч за врска кој според Трансфермаркт вреди 25 милиони евра, но во договорот има излезна клаузула од 60 милиони евра. Францускиот шампион ПСЖ е подготвен да ја активира клаузулата и на тој начин […]

Андрес Иниеста најави крај: Во јули ќе го одигра последниот натпревар во кариерата

Легендарниот Андрес Иниеста (39) летово би можел и официјално да ја заврши својата фудбалска кариера, судејќи по информациите кои доаѓаат од далечната Јапонија каде моментално настапува Иниеста. Искусниот 39-годишен шпански фудбалер својот последен натпревар за Коби ќе го одигра на 1 јули, тоа го потврди и на прес-конференцијата одржана утринава по средноевропско време. Тоа ќе […]