Category: ФУДБАЛ

Не им донесе титула во ЛШ, но им направи еден куп пари: ПСЖ од Меси заработи 700 милиони

Учинокот од 11 гола и 15 асистенции во 34 настапи за повеќето играчи би бил оценет како одличен, но не и за Лионел Меси. Очекуваа најдобриот фудбалер на денешницата во Пари Сен Жермен да им ја донесе Лигата на шампионите. Тој не успеа во првата сезона – што не значи дека нема да успее во […]

Чалханоглу му врати на Ибра: Тој воопшто не учествуваше во Скудето, а пишува разни глупости

„Росонерите“ сезонава станаа шампиони во Италија, по долг период од цели 11 години. Затоа е разбирливо славјето и еуфоријата кај нивните навивачи неколку недели по завршување на сезоната. Но интересна работа се случи при славјето на титулата. Имено, Ибрахимовиќ не пропушти да го пецне Хакан Чалханоглу, кој реши да се пресели во Интер, со намера […]

Њукасл го доведе голманот кој го сруши рекордот во англиската репрезентација

30 годишниот англиски голман Ник Поуп, кариерата ја продолжува во Њукасл. Клубот го потврди трансферот кој е вреден 10 милиони фунти. Поуп доаѓа од таборот на Барнли, за кои играше од 2016 година. Претходно настапуваше во Чарлтон, од каде го испраќаа по разни позајмици. За англиската репрезентација има дебитирано во 2018 година, а на почетокот […]

Се заврши трагично: Навивачи на Коринтијанс и Сантос се степаа – падна и жртва

Фудбалерите на Коринтијанс во осминафиналето од купот на Бразил, го победија тимот на Сантос со 4:0 во едно од најголемите дербиња на јужноамериканскиот фудбал. Но покрај убавиот натпревар и головите, по мечот се случи нешто кое фрли дамка на целата фудбалска претстава. По натпреварот дојде до масовна тепачка помеѓу навивачките групи на двете екипи, во […]

По Мане, Баерн Минхен ќе активира нова „бомба“ – овој пат од Олд Трафорд?!

Шпанскиот добро информиран весник АС, тврди дека Баерн Минхен се распрашува за можноста да го откупи Роналдо од Манчестер Јунајтед. Се верува дека Баерн Минхен полека но сигурно ја напушта традицијата на доведување слабо платени и слабо афирмирани фудбалери и сега оди на опцијата да носи скапи фудбалери, како Садио Мане, па и Кристијано Роналдо. […]

Еден играч, двоен победник – Јувентус, двоен губитник – Јунајтед!

Пол Погба и официјално се врати во Торино, повторно како бесплатен трансфер. Веста ја потврди Фабрицио Романо, постигнат е договор и Погба ќе биде еден од најплатените фудбалери во Серија А. Најголем губитник во оваа трансфер сага е повторно Манчестер Јунајтед. Тие не добиваат ниту евро обештетување за ова заминување. Тие во 2016 година го […]

Асистентот на Тен Хаг со предупредување до играчите: На некои работи ќе мора да заборавите!

Некогашниот асистент на Алекс Фергусон во Манчестер Јунајтед, Стив Мекларен, ќе биде дел од стручниот штаб и на новиот тренер, Ерик Тен Хаг. Искусниот Мекларен најавува дека никакво беснеење на терен и во соблекувалните од играчите, нема да придонесе за толеранција кај новиот тренер. „Секој во клубот ќе мора да ги прифати правилата, условите, мора […]

Димитриевски ја почнува новата сезона на Камп Ноу, првото Ел Класико на 16 октомври

Ла Лига денеска ја изврши ждрепката за новата сезона во шпанското првенство по што е познат распоредот на натпреварите. Интересно е тоа што македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски со својот Рајо Ваљекано во првото коло гостува на Камп Ноу кај Барселона. Минатата сезона мадридскиот тим не победи на двата меча против „каталонците“ и притоа не […]

Македонец ќе игра во поранешниот клуб на Алекс Фергусон

Македонскиот репрезентативец Бојан Миовски од денеска официјално е член на шкотскиот премиерлигаш Абердин. Штипјанецот, кој утре полни 23 години, во новиот клуб оди од унгарскиот МТК и потпиша договор на четири сезони. Абердин е еден од најкултните шкотски клубови, најпознат по тоа што пред речиеи четири децении, менаџер на тимот беше славниот Алекс Фергусон кој […]

Нејмар си заминува од ПСЖ и се враќа „дома“

Кога Бразилецот Нејмар во 2017 година премина од Барселона во Пари Сен Жермен за рекордни 222 милиони евра во еден од најспектакуларните трансфери на сите времиња, многумина мислеа дека тој ќе биде најголемата ѕвезда во светскиот фудбал и ќе го донесе во Париз толку посакуваниот трофеј наменет за европскиот првак. Пет години подоцна, бразилскиот фудбалер […]