Category: ФУДБАЛ

Не чини многу летање во облаци – Бугарија нѐ тресна од земја!

Македонската фудбалска репрезентација со пораз го заврши настапот во Лигата на нации, откако вечерва на домашен терен загуби од Бугарија со 0-1 на домашен терен. На површина излегоа сите слабости на нашиот национален тим, покажани и на претходниот меч против Грузија, а најболна е самоувереноста со која влегоа во овој меч македонските фудбалери, како и […]

(ВИДЕО) Бугарите не „отворија“ преку Десподов

Пет минути игра во второто полувреме беа доволни бугарската репрезентација да поведе со 1-0 во Скопје. Од наша акција, Бугарите направија контранапад, Кирилов го проигра капитенот Десподов кој убаво ја прими топката и го совлада Димитриевски. Нашата селекција игра многу лошо на овој меч, а со оглед на тоа што има играч помалку, ќе биде […]

Бугарите на цел глас критикуваат: Во Скопје скандираат „Татари, Татари.. и „бугарски пи***

Бугарските медиуми на голем глас се жалат за приемот кој го имаше нивната репрезентација вечерва во Скопје. Резултатот по првите 45 минути е оној почетниот, 0:0, а на теренот немаше некои поголеми возбудувања освен црвениот картон и исклучувањето на Тодоровски на средина од првиот дел. Но на соседите други им пречи, приемот од навивачите на […]

Оптимизам до небо кај соседите: Ќе ги растуриме со 5:0…

Несомнено дека вечерашниот дуел Македонија против Бугарија, ќе биде следен од двете нации со голем интензитет. Со оглед на тоа дека Македонија веќе нема шанси за понатамошен добар пласман, сепак, вечерва мора да се победи за гордост и чест на нацијата и навивачите. На двете страни постои оптимизам, македонските навивачи се надеваат на победа, додека […]

Матеус ја изненади јавноста со предвидувањето за неговиот фаворит за СП, а тоа не е Германија

Поранешниот германски фудбалер Лотар Матеус, изјави дека Англија е еден од фаворитите за освојување на СП во Катар. Таквата изјавата од еден Германецот може да дојде како изненадување, бидејки многу од поранешните фудбалски стратези, не ја почитуваат Англија како голем фаворит и дека секогаш фаворит гледат во Германија, но оваа негова изјава е радикално поместување. […]

Милевски направи неколку промени: Само победа е добар резултат против соседот Бугарија

Натпреварот против Бугарија, иако резултатски не менува многу за нашата репрезентација, сепак е важен од еден друг аспект. Победа е единствената опција која може да ја задоволи вечерва македонската нација. Иако Македонија ги загуби шансите за пласман на големите турнири во овој квалификациски циклус, останува желбата за надигрување против нашиот сосед. Селекторот Милевски во однос […]

(ФОТО) Капитенот капитенски: Ристовски им посака добредојде на Бугарите со провокација и Васко Жабата

Иако вечерва нема да биде во комбинација поради повреда, Стефан Ристовски преку социјалните мрежи им се обрати на гостите од Бугарија и на своите соиграчи од македонската репрезентација. Пораката на фудбалерот на Динамо е иронична, во прв план го става поранешното име на нашата држава, а сето тоа поради неодамнешните политички тензии меѓу Македонија и […]

ПСЖ ја подготвува првата зимска „бомба“ за уште посилна дефанзива

Спортскиот директор на Пари Сен Жермен, Луис Кампос е навистина загреан да го доведе Милан Шкринијар од Интер. Словачкиот репрезентативец е во последната година од договорот со Интер, но во италијанскиот клуб сепак веруваат дека ќе најдат заеднички јазик и ќе успеат да го убедат да остане. Сепак, ПСЖ е упорен, а Интер е подготвен […]

Испаднаа во Б дивизија, но Матеус тврди: Англија е фаворит на СП во Катар

Пензионираниот германски фудбалер Лотар Матеус смета дека Англија е еден од фаворитите за Светското првенство во Катар, кое ќе се одржи во ноември и декември оваа година. „Кога ќе ги погледнете имињата на играчите, Англија е еден од фаворитите за Светското првенство. Англија и Франција можат да состават три почетни состави“, изјави Матеус за Телеграф. […]

Меси за Мбапе: Многу е поразличен, вистински ѕвер

Килијан Мбапе на почетокот на оваа сезона беше мета на критики поради неговото арогантно однесување. Се започна кога Мбапе и Нејмар се скараа во текот на натпреварот кој ќе го изведе пеналот, а многумина веќе тогаш му порачаа на францускиот напаѓач да не се однесува како што треба. После тоа, Мбапе имаше уште неколку испади […]