Бразилецот може да биде казнет

Крилниот напаѓач на Реал Мадрид, Винисиус Жуниор, може да биде суспендиран на најмалку четири натпревари поради критикување на судијата по вчерашниот меч со Валенсија, објави Мундо Депортиво.

Според изворот, бразилскиот фудбалер може да биде казнет доколку се поднесе жалба до Кралската шпанска фудбалска федерација (РФЕФ). Потоа ќе биде назначен специјален експерт кој ќе оцени дали има основи за дисквалификација на Винисиус.

Под услов да ја потврди вината на играчот, тогаш, според член 106 од Дисциплинскиот законик, во врска со наводите против судијата, тој ќе се соочи со казна од најмалку четири натпревари (максимум 12) и парична казна од 601 до 3.005 евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО