Борусија Дортмунд во комплетен состав замина за Париз

Борусија Дортмунд нема проблеми со повредени играчи пред реваншот од полуфиналето во Лигата на шампионите против Пари Сен Жермен.

Со исклучок на Рами Бенсебаини и Жулиен Дуранвил кои долго ќе се опоравуваат од повредите, германскиот тим денеска во полн состав замина за Франција. Напаѓачот Себастиен Алер, кој ја пропушти победата над Аугсбург од 5:1 викендот, се врати во тимот.

Борусија Дортмунд има предност од 1:0 од првиот натпревар и очекува повторно финале како во 2013 година, каде играше , но загуби од големиот ривал Баерн Минхен. Реприза, на истиот терен на „Вембли“, е можна со оглед на тоа што Баерн ќе го гостува кај Реал Мадрид во среда, откако првиот натпревар беше нерешен 2:2.

-Имаме многу храброст, што ни е потребно. Но и многу исчекување, оптимизам и напнатост, но тоа е дел од оваа игра. Создадовме добра основа во првиот натпревар за да го одржиме сонот за Вембли жив, рече спортскиот директор на Борусија Дортмунд, Себастијан Кел за медиумите пред заминувањето.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО