Баерн ги започнал првичните преговори со Флик за неговото враќање во клубот

Баерн е исклучително заинтересиран за враќање на германскиот стручњак Ханс Дитер Флик на местото главен тренер на клубот од Минхен и веќе е во преговори со него. Ова го објави новинарот Флоријан Плетенберг на социјалната мрежа Икс.

Според Плетенберг, Флик е подготвен да се врати во клубот од Минхен. Да потсетиме, 59-годишниот специјалист беше главен тренер на Баерн од 2019 до 2021 година. Во овој период, под негово водство, германскиот гигант двапати ја освои Лигата на шампионите, Суперкупот на Европа, Купот на Германија и Германското првенство.

Последната работа на Флик беше во германската репрезентација, каде работеше во периодот од 2021 до 2023 година. Актуелниот тренер на Баерн, Томас Тухел ќе го напушти клубот од Минхен по крајот на сезоната.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО