„Арогантниот“ Гвардиола со порака до новинар: „Мојот живот е подобар од твојот“!

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, не е најпопуларна личност кај некои навивачи. Сега уште еднаш ги „разбранува духовите“ велејќи му на еден новинар: „Мојот живот е подобар од твојот“!

По тесната победа на Сити над Брентфорд (1:0) во вторникот, Гвардиола му се потсмеваше на еден новинар велејќи му дека неговиот „живот е подобар“.

Таквиот невкусен  коментар уследи откако Ерлинг Халанд го постигна единствениот гол на натпреварот на стадионот „Етихад“.

Гвардиола (53) на пресот се осврнал на предупредување што еднаш му го дал на еден новинар по победа од 1:0, советувајќи го да не ја коментира формата на елитните напаѓачи.

Шефот на Сити рече дека тоа му помогнало да побегне од новинарството, одлука која еден од најдобрите светски стручњаци би го оддалечила од фудбалот.

– Што не е во ред да се биде новинар, реагирал еден новинар на прес-конференцијата по натпреварот.

Гвардиола изгледал по малку збунето на поставеното прашање: „Па, јас сум менаџер. Мојот живот е подобар од твојот“!

Тој одговор наишол на бран од смеа кај присутните, но не биле сите баш импресионирани од таквата забелешка. Всушност, некои сугерирале дека со таквиот коментар дошла до израз.ароганцијата на Пеп.

По сево ова се чини дека односот меѓу Гвардиола и медиумите не само што нема да се подобри, туку и ќе се влоши.

 

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО