Алкалоид направи изненадување: Победа над Вардар за финале во Купот

Ракометарите на Алкалоид се вториот финалист во Купот на Македонија откако денеска во второто полуфинале успеаја да го совладаат градскиот ривал Вардар со 25:24.

„Црвено-црните“ влегоа како фаворити на овој меч, но начинот на кој го одиграа, практично гистави во подредена улога цел меч. Алкалоид на селекторот Лазаров беше пдообро тактички подготвен и ги искористи сите пропусти на противникот за да дојде до предност уште во првиот дел. Вардар се приближуваше постојано, на крајот имаше и пенал за израмнување и продолженија, но Срдановиќ не успеа да погоди, а голманот Галевски стана херој на Алкалоид.

Галевски со три одбранети пенали беше меѓу најдобрите поединци на натпреварот, но најефикасни кај Алкалоид беа Серафимов со седум и Бинго со шест погодоци. Кај Вардар Лазаревски постигна 6 гола. Во неделното финале од 19 часот ќе играат Е. Пелистер и Алкалоид.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО