Ајнтрахт Франкфурт нацели нов Французин во кој гледа наследник на Коло Муани

Фудбалскиот клуб Ајнтрахт Франкфурт ги следи случувањата околу напаѓачот на Рен, Арно Калимуендo (21).

Талентираниот француски напаѓач ја импресионираше скаутинг службата на Франкфурт и преговорите може многу добро да се материјализираат во наредните денови, што е малку изненадувачки од перспектива на Рен.

Екипата од Бретања го изгради својот сегашен тим да цели на врвот на Лига 1, но катастрофалната сезона досега може да ги натера да продадат некои играчи кои се незадоволни. Арно Калимуендо е еден од оние кои дефинитивно гледаат кон други предизвици и му се допаѓа она што го нуди Ајнтрахт.

Тој е сличен на профилот на Рандал Коло Муани, кој летово од Франкфурт дојде во Пари Сен Жермен за 100.000.000 евра.

Германскиот тим на тој начин би се обидел да направи нешто слично со Калимуендo. Напаѓачот на Рене три патиПогодуваше оваа сезона во противничките мрежи и неговата вредност се проценува на околу 20.000.000 евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО