Во чест на Крос во неговиот роден град беше направен прекрасен потег од жителите

Жителите на Грајфсвалд, родниот град на поранешниот играч од средниот ред на Германија, Реал Мадрид и Баерн Минхен, Тони Крос , приредија претстава посветена на крајот на кариерата на 34-годишниот фудбалер.

Некои жители на Грајфсвалд се наредија на плоштадот и напишаа „Тони 8“.

Да потсетиме, последниот натпревар во професионалната кариера на Крос се одигра на ЕП 2024. Во четвртфиналето на турнирот, германскиот тим се сретна со репрезентацијата на Шпанија. Бундестимот загуби со резултат 1:2.

Играчот од средниот ред одигра 754 натпревари во клупската кариера (73 гола и 166 асистенции), освојувајќи 33 трофеи. Крос учествуваше и на 113 натпревари за германската репрезентација (17 голови и 21 асистенција). Германскиот играч за врска стана светски шампион во 2014 година.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО