(ВИДЕО) НБА плеј-оф: Навивачите на Денвер му свртеа грб на Јокиќ!

Минестота тимбервулфс уште еднаш ги изненадија Денвер нагетс и по двата натпревара од второто плеј-оф коло на Западот водат со 2:0. Двете победи беа остварени на паркетот на актуелните шампиони по што имаат можност серијата да ја заклучат пред својата публика.

На полувремето беше 61:35 за Вулфс, што е најголемиот дефицит на Нагетс по две четвртини во плеј-оф натпреварите во клупската историја.По третиот квартал предноста на гостите беше 82:60 за мирна завршница.

Никола Јокиќ постигна 16 поени, 16 скока и осум асистенции, но делуваше немоќно, особено за играч кој е пред третото МВП признание за најкорисен играч во регуларниот дел од НБА сезоната.

Од друга страна, Ентони Едвардс со 27-те поени и седумте асистенции покажа дека го заслужува тоа признание. Откако го предводеше својот тим до рекордните 4:0 против Феникс санс во првата плеј-оф рунда, со просек од 31 поен, осум скока и 6,3 асистенции, Едвардс се истакна и против шампионот.

По двата натпревара неговиот просек е 35 поени по натпревар, со 4,5 скока и четири асистенции. Неговата игра беше ја поздрави и публиката во Денвер.

Иако тимот за кој навиваат има двократен МВП кошаркар и најкорисен игруч на финалето лани, извиците од трибините, „МВП, МВП“ овојпат не беа резервирани за Јокиќ, туку за Едвардс.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО