(Видео) Мајнц го растури финалистот во ЛШ

Фудбалерите на Мајнц вечерва на свој терен ја совладаа Борусија Дортмунд со 3:0, во натпреварот од претпоследното, 33. коло во германската Бундес лига.

Стрелци за Мајнц беа Леандро Бареиро во 12. минута и Ли Јае Сон во 19. и 23. минута.

Мајнц е на 15. место со 32 бода, а доколку го совлада Волфсбург во последното коло на гостински терен сигурно ќе обезбеди опстанок без разлика на останатите резултати.

Борусија Дортмунд е петта со 60 бодови, а во последното коло ќе го пречека Дармштад. „Милионерите“ без оглед на резултатот во финалето со Реал и наредната сезона ќе играат во Лигата на шампионите.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО