(Видео) Голманот на Мајнц му ја подари победата на Баер Леверкузен

Фудбалерите на Баер Леверкузен го совладаа Мајнц со 2:1 во првиот натпревар од 23.коло во Бундес лигата.

Избраниците на Чаби Алонсо со многу мака стигнаа до осмата победа во последните девет натпревари во првенството.

Се започна добро, со прекрасниот гол на Гранит Џака во третата минута од натпреварот.
Сепак, само пет минути подоцна Доминик Кор го израмни резултатот по ударот на Силван Видмер. До одморот двата тима имаа по една добра шанса, но немаше промена во резултатот.

Победата Баерн ја обезбеди во 68. минута кога кога голманот Робин Цетнер ужасно реагираше по идарот на Роберт Андрик.

До крајот на натпреварот директен црвен картон доби Џесик Нганкам од Мајнц.

Баер Леверкузен е лидер во Бундеслигата со 61 бод, а Мајнц е претпоследен со 15 бодови.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО