Украинската федерација почна истрага за наместен меч

Украинската фудбалска асоцијација на својата официјална веб-страница објави дека спровела официјална истрага за можно местење на резултатот на натпреварот од 16. коло на украинската Премиер лига меѓу Минаи и Динамо Киев, кој се одигра на 17 април 2024 година.

„Според извештајот на шефот на Внатрешната истражна служба за незаконско однесување на учесниците на фудбалските натпревари, Андриј Давиденко, во согласност со Кодексот за етика и фер игра, на 16 април 2024 година беше отворена официјална истрага за можно влијание (манипулација) на резултатот од натпреварот од 16. коло меѓу Минаи и Динамо, одигран на 17 април 2024 година.

Како дел од официјалната истрага беше извршено патување до локацијата на ФК Минаи и беа собрани податоци и сведоштва поврзани со случајот. Конкретно, беа интервјуирани претставници на ФК Минаи и претставник на трето лице. Сите материјали ќе бидат проследени до комисијата за етика и фер-плеј“, се вели во соопштението на УАФ.

Претходно Минаи изјави дека спровел официјална истрага и клубот нема основа да ги обвинува фудбалерите за валкана игра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО