Украина се врати во трката за место во осминафиналето. Со пресврт ја победи Словачка

Украина ја победи Словачка, со пресврт 2:1 и ги задржа шансите за пласман во осминафиналето на Европското првенство. Овој триумф на Украина ќе внесе дополнителна драма во групата бидејќи сега три селекции имаат по три бода, со напомена дека може да им се приклучи и Блегија доколку утре ја победи Романија.

На стадион: во Дизелдорф, Словаците беа подобри во првиот дел, стекнаа предност преку Шранц во 17.минута. Украинците возвратија во вториот дел, изеднчи Шапаренко во 54., а ветеранот Јеремчук во 80.минута погоди за победа.

Во последното коло, за четири дена, Украина ќе игра со Белгија, а Словачка со Романија.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ





НАЈНОВО