Паоло Ваноли го менува Иван Јуриќ на клупата на Торино

Торино најави оставка на досегашниот тренер Иван Јуриќ. 48-годишниот Хрват го води торинскиот клуб од летото 2021 година. Под негово водство тимот одигра 122 натпревари, победи 45, 36 пати ремизираше и загуби 41 натпревар.

Минатата сезона Торино заврши на деветтото место во поредокот во Серија А.

Претходно беше објавено дека наместо Јуриќ од екипата на Торино ќе биде именуван Паоло Ваноли за нов тренер на тимот. Ваноли минатата сезона работеше во Венеција.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО