УЕФА ја казни Албанија поради недоличното однесување на навивачите

УЕФА ја казни албанската репрезентација поради недоличното однесување на навивачите на натпреварот од 1. коло од групната фаза на ЕП 2024 против Италија, соопшти прес-службата на Албанската фудбалска федерација.

Севкупно, Албанија е казнета со 37.300 евра поради навивачите кои фрлале предмети на теренот, користеле пиротехнички средства, упаднале на теренот и испраќале провокативни пораки.

Албанија загуби од Италија со 1:2. Албанците успеаја да го постигнат најбрзиот гол во историјата на ЕП, во 23-та секунда. Денеска Албанија се среќава со Хрватска, во Хамбург, од 15 часот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО