Тотенхем ќе го задржи Вернер и следната сезона

Тотенхем одлучи за иднината на напаѓачот Тимо Вернер, кој играше за клубот како позајмен во втората половина од сезоната 2023/24. Според инсајдерот Фабрицио Романо, „мамузите“ сакаат да го задржат Вернер во клубот уште една сезона.

Лондончани во моментов преговараат за нов закуп со РБ Лајпциг до крајот на јуни 2025 година. Условите на закупот може да останат исти. Вкупно, Тимо Вернер одигра 14 натпревари за Тотенхем, на кои постигна два гола и даде три асистенции на своите партнери.

Цената на евентуален трансфер на 28-годишниот Вернер би била околу 17 милиони евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО