Србите повторно прават притисок врз УЕФА, сега им пречи хрватска песна…

Српските медиуми пишуваат за нов „скандал“. Хрватскиот фудбалски сојуз наводно доставил до УЕФА список со песни кои би се пуштале на стадионот пред натпреварот со Италија, меѓу кои е и „Лијепа ли си“ на Марко Перковиќ Томпсон.

„Скандал! Хрватите доставиле до УЕФА список со песни за мечот со Италија, а на списокот една е поврзана со усташите“, пишува Телеграф, а во споменатата песна репликата „Херцег-Босно, срце поносно“ се поврзува со усташите.

Ова е нов притисок од Србија врз УЕФА. Тие веќе доставија неколку пријави, а се заканија со повлекување од Европското првенство (ЕП)!

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО