Синоќа играше на мечот Тотенхем – Барнли, а утрово банкротираше: Зема плата 30.000, но не ги плаќа сметките

Не е невообичаено фудбалерите да прогласат банкрот, но кога тоа го прави некој кој заработува десетици илјади неделно, тогаш тоа секако предизвикува одредено внимание.

Ѕвездата на Барнли, Чарли Тејлор прогласи банкрот по административна грешка, пренесуваат странските медиуми.

30-годишниот фудбалер е платен околу 30.000 фунти неделно од клубот од Премиер лигата, но неговото непропорционално трошење не го банкротираше.

Тејлор наводно банкротирал поради неплатени сметки, кои во меѓувреме биле подмирени, но банкрот не можел да се избегне.

Според Дејли Мејл, неговите пропуштени плаќања се должат на „административна грешка“, а не на намерни обиди да избегне плаќање.

Поранешниот фудбалер на Лидс, кој одби да го коментира случајот, се верува дека нема сериозни финансиски проблеми и веднаш ги подмирил своите долгови.

Се вели дека Високиот суд е блиску до поништување на банкрот на играч кој доста редовно играше за Барнли оваа сезона.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО