Швајцарија и Шкотска ремизираа во Келн

Фудбалерите на Шкотска и Швајцарија одиграа 1:1 во натпреварот од групата А на Европското првенство.

Шкотска поведе во 13. минута од натпреварот. МекТоминај, шутираше, а топката Шер ја испрати во сопствениот гол.

Швајцарија изедначи во 26. минута. Шаќири натрча на една одбиена топка и работ од шеснаесетникот и ја испрати во голот. Ова е негов 36-ти гол во репрезентативниот дрес.

Со овој резултат Швајцарците зачекорија во осминафиналето, додека Шкотска има да се најде таму. На Шкотите им е потребна победа над Унгарија во последното коло.

Видео

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО