Сантос останува во КК Црвена звезда

Бразилскиот плејмејкер Јаго дос Сантос го продолжи договорот со белградска Црвена Звезда до 2027 година.

МВП. на финалето на АБА лигата останува во редовите на црвено-белите и покрај претходните најави дека би можел да го напушти клубот и да се пресели во Русија.

Во својата дебитантска сезона во Евролигата, Јаго настапи на 28 натпревари и имаше просек од 9 поени, 2 скока, 4 асистенции и 0,5 украдени топки.

Во регионалното натпреварување тој имаше просек од 10,6 поени за 21 минута, имаше 2,4 скока и 4,4 асистенции со корисен индекс 13.

На Мундобаскетот на Филипините, Јапонија и Индонезија настапуваше за репрезентацијата на Бразил.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО