Роналдињо за фудбалерот кој го излудувал на терен: Едноставен беше, но и премногу вешт!

Роналдињо низ кариераta, имаше многу тешки ривали и дуели, па затоа му е и тешко да го избере најтешкиот ривал против кого играл.

Новинарите го прашуваа Бразилецот дали Џон Тери и Серхио Рамос биле на неговото ниво, односно како излегувал со нив на крај, сепак, тој откри друго име како негов најтежок ривал од противничката екипа.

– Дефинитивно тоа беше Паоло Малдини, беше премногу вешт, ме излудуваше. Невозможно е да останете неимпресионирани во негово друштво, кога гледате без какви напори и со едноставност ги решаваше дуелите. Неверојатен играч, порача Роналдињо.

Интересно е тоа што Роналдињо и Малдини една сезона беа соиграчи. Тоа беше во сезоната 2008/9, во дресот на Милан, токму кога италијанскиот дефанзивец се прости од активното играње фудбал.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО