„Револуционерната“ топка е подготвена за крајот на ЕП. Еве по што е поразлична

Шпанија и Франција, утре од 21 часот во Минхен ќе го играат првиот полуфинален натпревар на Европското првенство (ЕП) во фудбал. Втората двојка ја сочинуваат Холандија и Англија, а овој натпревар ќе се игра во среда, исто така, од 21 часот во Дортмунд. Финалето е в недела во Берлин, од 21 часот.

Пред крајот на турнирот, „Адидас“ ја најави најновата топка „Фузбаллибе финале“ (Fussballliebe Finale), со која ќе се играат двата полуфинални меча, и финалето.

Во споредба со топката која досега се користеше на ЕП, новата по изглед е поразлична. Сега се додадени нови детали во дизајнот, како надополнување на црвените, златните и црните детали, како бои на домаќинот Германија

Белата позадина сега е сребрена и ја симболизира бојата на победничкиот пехар Бојата е специјално направена и тестирана за да може производителот да биде сигурен дека ќе нема отсјај на теренот што можел да им пречи на играчите.

Топката претрпе промени и во однос на техничките работи. Ќе има посебна технологија која е директно поврзана со ВАР просторијата, односно ќе ги собира сите податоци и ќе ги испраќа во ВАР просторијата во реално време.

Оваа иновација, во комбинација со позицијата на играчот и со вештачката интелигенција, треба да придонесе за подобрување на полуавтоматската технологија за офсајдите, пишува „Адидас“.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО