Рафиња избран за играч на неделата во Лигата на шампионите

Напаѓачот на Барселона Рафиња е прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите. Ова го објави официјалниот сајт на УЕФА. На 10 април шпанска Барселона играше на гости кај францускиот ПСЖ во првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите.

Средбата заврши со победа на Барселона со резултат 3:2. Главен херој на овој натпревар беше Рафиња кој постигна два гола. Во конкуренција за играч на неделата во Лигата на шампионите беа и францускиот напаѓач на Атлетико Мадрид Антоан Гризман, англискиот играч за врска на Манчестер Сити, Филип Фоден и норвешкиот играч за врска на лондонски Арсенал Мартин Одегард.

Да потсетиме, оваа сезона Рафиња учествуваше на вкупно шест натпревари од Лигата на шампионите на УЕФА. Бразилскиот фудбалер за својата екипа постигна два гола и три асистенции.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО