Рафаел Бенитез доби отказ од Селта Виго

Рафаел Бенитез доби отказ од Селта Виго, клубот кој е на 17-то место на табелата во Ла лига, нa само два бода од зоната за испаѓање.

Селта забележа само пет победи на 24-те првенствени натпревари сезонава, a неделниот пораз од Реал Мадрид, 0:4, беше 14-ти.

Бенитез (63), поранешен менаџер/тренер на Ливерпул, Њукасл и на Реал Мадрид ја презеде Селта минатото лето, откако беше без работа по отказот од Евертон, во јануари 2022 година.

– Рафа Бенитез и неговиот тренерски штаб си заминуваат од Селта по осум месеци апсолутна посветеност, во кои тимот сепак не ги забележа очекуваните резултати, се наведува во клупското соопштение.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО