Приоритет за Баерн е продолжување на договорот со Мусиала

Раководството на Баерн Минхен подготвува нов договор за 21-годишниот офанзивен играч за врска Џамал Мусиала, чиј актуелен договор завршува летото 2026 година. Ова го објави новинарот Фабрицио Романо на социјалната мрежа Икс.

Според Романо, минхенскиот тим иднината на клубот ја гледа во Мусиала и затоа си поставиле една од главните цели да го продолжат договорот со германскиот фудбалер. Нагласено е дека во наредните месеци Баерн се подготвува да достави нова понуда која вклучува зголемување на платата на играчот.

Да потсетиме дека оваа сезона Мусиала учествуваше на 31 натпревар на сите турнири, на кои постигна 12 гола и седум асистенции. Според информациите објавени на порталот Трансфермаркт, пазарната вредност на фудбалерот е 110 милиони евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО