Претседателите на ПСЖ и Наполи преговараат за Виктор Осимен

Претседателот на Пари Сен Жермен, Насер Ал-Хелаифи и неговите претставници биле во директен контакт со претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис за да разговараат за можен договор за напаѓачот Виктор Осимен.

Се очекува 25-годишниот нигериски репрезентативец да биде продаден за голема сума ова лето, со откупна клаузула од околу 120-130 милиони евра во неговиот договор. Осимен беше важен во триумфот на Наполи во Серија А во сезоната 2022/2023 и продолжува да одржува високо ниво и покрај лошиот настап на тимот во изминатата сезона.

Голем број на клубови се заинтересирани за потписот на Осимен, вклучувајќи ги Челзи, Арсенал и Манчестер Јунајтед, а Де Лаурентис јасно стави до знаење дека Наполи не е подготвен да направи никакви отстапки бидејќи сака да биде платена ослободителната клаузула.

„Ил Матино“ објави дека двајцата претседатели се во добар контакт и парискиот клуб е главен кандидат за потписот на напаѓачот. Згора на тоа, заминувањето на нивната ѕвезда Килијан Мбапе во Реал Мадрид ги обврзува да најдат квалитетна замена за него на лето.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО