Премиер лигата ќе го добие најмладиот менаџер во историјата?

Роберто Де Зерби го напушти Брајтон, па клубот е во потрага по нов менаџер. Добро информираниот инсајдер, Фабрицио Романо објави дека Фабијан Хурцелер (31) ќе го преземе Брајтон и со тоа ќе стане новиот најмлад менаџер во историјата на Премиер лигата, односно ќе престигне Крис Колман ,кој на 33 години го предводеше Фулам.

Пред официјално да биде склучен договорот, Брајтон ќе мора да го искомпензира Ст. Паули, германскиот клуб кој триумфира во Бундеслига 2 во неодамна завршената сезона под водство на Хурцелер и со тоа обезбеди место во најсилната германска лига.

Кој е Фабијан Хурцелер? Според Трансфермаркт тој е роден во Хјустон во 1993 година, но има германско и швајцарско државјанство. Играше на позицијата централен среден бек, за младинските тимови на Баерн и Хофенхајм, за вториот сениорски тим на Минхен 1860 година и за германски екипи од четвртата и петтата лига.

Играчката кариера ја заврши во 2022 година по што и се посвети на тренерската работа. Бил играч-тренер во Пипинсрид, потоа помошник тренер на германската репрезентација, до 18 и до 20 години, а потоа помошник во Ст. Паули, по што во декември 2022 година стана прв тренер. На 55 натпревари на клупата на Ст. Паули забележа 36 победи, 11 ремија и осум порази.

„Скај спортс“ пишува дека Брајтон го избрал Хурцелер по направената „анализа на податоците“. Клубот инаку е познат и по тоа што повеќе од другите се потпира врз аналитика при трансферот на фудбалери.

– Ст. Паули играше сензационален фудбал на патот до првата Бундеслига. Хурцелер има добар карактер и е добар човек. Помалку наликува  на Јулијан Нагелсман, и двајцата се модерни, самоуверени и смели. Тој сака неговиот тим да напаѓа и да ја има топката во посед, не е тренер фокусиран на одбраната.

Хурцелер мора да се праша дали ова е вистинскиот потег за него во моментов, но со оглед на начинот на кој го води тимот и како сака да игра фудбал, тој може да биде совршена опција за Брајтон, истакнува германскиот новинар, Флоријан Плетенберг.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО