Познати полуфиналистите и во Лигата на конференции

Минатогодишниот финалист, Фиорентина ќе игра против Бриж, додека Астон вила ќе се соочи со Олимпијакос во полуфиналето на Лигата на конференции (ЛК) во фудбал. Првите натпревари се закажани за 2 мај, а реваншите една недела подоцна, на 9 мај.

Два дуела беа решени со подобро изведување на пенали. Астон вила го елиминира Лил откако во двата меча домашните беа подобри со по 2:1. Англичаните беа попрецизни од белата точка на гости во Франција, а херој беше Емилијано Мартинез кој одбрани два пенала.

Олимпијакос на пенали го елиминира Фенербахче. Турците победија дома со 1:0 и ја анулираа предноста на Грците од првиот меч. Но во пенал рулетот беше 3:2 за Олимпијакос.

Фиорентина ја елиминира Викторија Плзен по продолженијата, откако на двата натпревара беше 0:0. Италијанците во дополнителните 30 минути дома влегоа со играч повеќе и таа надмоќ ја претворија во победа од 2:0.

Најубедливи беа фудбалерите на Бриж кои по победата над ПАОК од 1:0 во Белгија, триумфираа и во Грција, со 2:0.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО