ПЛ даде „амин“ за продажба на акциите на Јунајтед

Премиер лигата одобри продажба на дел од акциите на фудбалскиот состав Манчестер Јунајтед на милионерот, Џим Ретклиф.  „Црвените ѓаволи“ во декември 2023-та најавија дека ќе му продадат 25% од акциите на Ратлиф за околу 1,25 милијарди фунти.

Премиер лигата денеска објави дека го ратификувала договорот меѓу двете страни.

Откако ќе биде одобрена продажбата на акциите на Манчестер Јунајтед, лигата чека потврда за трансакцијата. Според најавите од Англија, новите инвеститори ќе бидат одговорни за                            фудбалското работење на Јунајтед.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО