Официјално: Роберто Де Зерби го напушта Брајтон

Роберто де Зерби одлучи да го напушти Брајтон, официјално соопштија од клубот. Неговиот последен меч ќе биде со Манчестер Јунајтед во 38. коло од Премиер лигата, при што самиот тренер е подготвен за нов предизвик во кариерата.

Во изминатата сезона Де Зерби импресионираше со својот стил на игра, кој беше крајно напаѓачки и се потпираше на крајно ризично, но интересно доставување на топката со кратки додавања од самиот голман. Во моментов пред одигрувањето на последното коло од Премиер лигата, Брајтон е 10-ти во Премиер лигата и со само една победа во последните девет натпревари.

Се уште не е познато кој ќе застане на кормилото на клубот, но дефинитивно се очекува да има интерес за Роберто де Зерби.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО