Новиот тренер на Барселона ќе форсира и нова формација

Новиот тренер на Барселона Ханзи Флик ќе ја промени тактичката поставенотс на играчите на теренот, пренесуваат медиумите во Шпанија. Флик ќе го користи фаворизираниот 4-2-3-1, системот со кој играше во Баерн, но тоа ќе значи дека ќе бидат потребни нови засилувања.

Во моментов аналитичарите велат дека Барселона го нема потребниот квалитет на играчи за да ги покрие сите позиции во оваа формација, а Флик ќе сака нови играчи. Цел број еден за нови засилувања се Нико Вилијамс од Атлетик Билбао и Дани Олмо од РБ Лајпциг, а преговорите се очекува да започнат што е можно побрзо.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ





НАЈНОВО