Нема кој да го победи во Мелбурн!

Поранешната британска тенисерка Лора Робсон, ќе биде меѓу аналитичарите на Еуроспорт за претстојниот Австралија Опен.

По отсуството на Рафаел Надал во последен момент, Новак Ѓоковиќ е повторно еден од главните фаворит за освојување на овој трофеи.

– Тешко е да се види дали има некој кој може да го победи Новак во Мелбурн. Постои нешто што одговара на неговата игра и навивачите се луди од желба да го поддржат овде, но мислам дека Новак обожава да игра овде. Имаше мали проблеми со подлактицата, но тие проблеми ги имаше и порано. Претпоставувам дека знае да се носи со тој предизвик и верувам дека ќе биде подготвен за почетокот на натпреварот, порача Лора Робсон.

Но Новак Ѓоковиќ деновиве како да се обиде да атерира од факторот „фаворит“, односно се обиде да се ослободи од непотребниот баласт и пред турнирот порача дека во Мелбурн има неколку други имиња кои ќе пркосат за освојување на турнирот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО