Нагелсман: Нојер ќе биде прв голман на ЕП 2024

Селекторот на фудбалската репрезентација на Германија, Јулијан Нагелсман откри дека Мануел Нојер ќе биде прв голман на Германија на претстојното ЕП.

Претходно стана јасно дека Нојер е повреден и нема да игра на пријателските натпревари со Франција и Холандија.

– Ние донесовме одлука. За жал, Ману се повреди, но тоа е само исчашување и тој ќе биде во аут само десет дена, па нема да ја менувам мојата одлука. Нојер долго време игра многу добро, во Лигата на шампионите и во Бундеслигата. Главната работа е да му дадете на играчот цел. Истото важи и за останатите играчи кои планирам да ги користам како главни играчи. Во разговор со Тер Штеген реков дека сум среќен затоа што имаме двајца голмани од светска класа. Му објаснив дека е важно да биде таму на овие два натпревари. И на двајцата може да им се случи повреда во секое време. Но, ништо не се менува во мојата одлука, изјави селекторот на Германија.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО