МЗТ Скопје се засили со репрезентативец на БиХ

Босанскиот репрезентативец, Харис Делалиќ (29 год, 203 см) е новото засилување за МЗТ Скопје Аеродром за вториот дел од сезоната, откако денеска потпиша договор со нашиот клуб со важност до крајот на сезоната.

Тој доаѓа од таборот на Игокеа, каде што изминативе две сезони настапуваше во АБА-лигата. Кариерата ја почна во поранешниот европски шампион Босна, а има играно уште за екипите на Челик Зеница, Слобода Тузла, како и на белгиските прволигаши Шарлоа и Леувен.

Делалиќ веќе е пристигнат во Скопје и вечерва ќе ги бодри новите соиграчи од трибините на вечното дерби против Работнички (19 часот), додека од утре ќе му се стави на располагање на тренерот Васко Атанасов.

Неговото деби во сино-белиот дрес се очекува на претстојниот турнир од АБА2, кој ќе се одржи во Нови Сад во периодот помеѓу 29 јануари и 4 февруари, а каде што ќе ги одмериме силите со Шенчур, Шибенка и со Војводина.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО