Мила Рељиќ освои златo, со четири победи на Скопје oпен Рамус Г1

Македонската таеквондистка, Мила Рељиќ имаше фантастични борби на Скопје Опен Рамус Г1 натреварувањето.

Рељиќ во првото коло ја победи Лихама Асумаја Ангуста (Франција) со 2:0 во рунди, а во следното, втото коло беше подобра од Андреа Комарина (Црна Гора).

Во полуфиналето Рељиќ ја победи Италијанката Кристина Гаспам, а во финалето Јулика Шпак, без да загуби ниту една рунда на патот до златниот медал.

Ова се нови 10 поени за Мила на олимписката и светската ранкинг листа. Со златен медал се закити и Дејан Георгиевки. На турнирот учествуваше и Горјан Бадаровски кој имаше одлична борба против искусниот Израелец, Сасун Иматар.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО