ЛШ: Манчестер сити постигна по три гола на сите девет натпревари

Фудбалерите на Манчестер сити ремизираа со Реал Мадрид во првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампиони (ЛШ), на гости на „Сантијаго Барнабеу“, 3:3.

„Граѓаните“ постигнаа по три гола на сите девет натпревари сезонава во ЛШ. Во групната фаза избраниците на Пеп Гвардиола ги победија Црвена Звезда (3:1 и 3:2), Лајпциг (3:1 и 3:2) и Јанг бојс (3:1 и 3:0). Во осминафиналето Сити беше подобар од Копенхаген (3:1 и 3:1).

Реваншот со Реал Мадрид ќе се одигра на 17 април, на стадионот „Етихад“. Сити е актуелен освојувач на ЛШ. Лани во финалето во Истанбул го совлада Интер со 1:0.

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО